Ruumilise planeerimisega tegeleva vabatahtliku ühenduse asutamiskoosolek toimus 18. septembril 2002. aastal Viljandis. Ühingus on ligikaudu sada liiget Eesti erinevatest piirkondadest. Ühingu liikmete hariduslik taust on väga lai – geograafidest-ökoloogidest erinevate arhitektide-insenerideni. Nii nagu heas planeeringus tuleb näha laia pildi sees palju väikesi pilte, nii võimaldab ka lai liikmete teadmiste silmaring vaadelda asju laiemalt ja üksteist valgustada.
Eesti Planeerijate Ühingu tegevuse eesmärkideks on parima planeerimisalase praktika väljatöötamine ning levitamine, Eesti-sisese koostöö arendamine, kogemuste ja info vahetus eri tasandite planeeringutega tegelevate spetsialistide vahel ning neile regulaarse kommunikatsioonivormi tekitamine, planeerimisalase teabe korrastamine ja levitamine. Osaletakse õigusloome ja arengudokumentide väljatöötamisel, jälgitakse ja levitatakse kohtupraktikat ning teostatakse õigusloomega seonduvaid analüüse.
Eesmärgi saavutamiseks organiseerib Eesti Planeerijate Ühing planeerimisalast koolitust avalikus ning erasektoris töötavatele planeeringutega tegelevatele spetsialistidele, korraldab planeerimisalaste materjalide levitamist, tegeleb planeerimisteemaliste konverentside, seminaride jms korraldamisega. Ühing pakub ka teenust planeeringutega seotud ekspertiiside koostamisel. Ühingu liikmed tegelevad suures osas vabatahtlikkuse alusel, ühingul puudub sihtfinantseerimine.
Alates 2014. aastast on ühing ruumilise keskkonna planeerija kutse väljastajaks. Eesti Planeerijate Ühing on Arhitektuurikoja asutajaliige.